RECENZIA: Amazfit GTS hodinky, ktoré potešia oči a zároveň ponúkajú mnoho funkcií. Jedna funkcia im však chýba
Amazfit GTS sú chytré hodinky z kuchyne Xiaomi, ktoré boli predstavené v druhej polovici minulého roka. Hodinky patria do kategórie strednej triedy, a to aj napriek tomu, že dizajnovo kopírujú oveľa drahšie Apple Watch. Aké sú a oplatí sa ich kúpa?
Balenie hodiniek
Balenie hodiniek obsahuje len to nevyhnutné. Samotné hodinky, nabíjací konektor, a niekoľko návodov, ktoré pravdepodobne nikdy neotvoríte. Pri nabíjacom konektore však ešte zostaneme. Dôvodom je, že sme aktívne fungovali s hodinkami Amazfit Stratos 2, ktoré sú dodávané s vaničkou, do ktorej hodinky treba zatlačiť. V prípade GTS, vanička je oveľa menšia a zároveň hodinky doslova pricucne pomocou magnetu, ktorý hodinky drží veľmi pevne. Za nás ide o niečo šikovnejšie riešenie, ako je to v prípade hodiniek Stratos.
Vzhľad hodiniek
Priznáme sa, že za nás jedným z hlavných lákadlom v prípade hodiniek je ich dizajn. Ten je vskutku veľmi pekným (minimálne pre nás). Ponúkajú veľký displej v tvare štvorca, ktorý je zabelený v kovom tele, z ktorého vyčnieva jedno tlačidlo. Samotnému displeju sa budeme venovať nižšie a zároveň vysvetlíme, prečo jeho špecifický tvar je v porovnaní s mnohými ďalšími hodinkami lepším riešením. Mimochodom, aby sme nezabudli, tak remienok hodiniek je gumený, ale poteší štandardná veľkosť, vďaka ktorej ho budete budete môcť vymeniž za iný štandardný remienok.
Funkcie hodiniek a možnosti využitia
Hodinky ponúkajú vskutku bohatú výbavu vrátane podpory viacerých športov. Sú schopné merať napríklad aktivitu počas plávanie, eliptické cvičenie, turistiku, chôdzu beh, lyžovanie a dokonca aj klasické cvičenie (napríklad posilňovanie) v rámci režimu Freestyle. V rámci hodiniek si môžete pozrieť takmer kompletný prehľad Vašej aktivity. Takmer píšeme preto, lebo niektoré informácie nájdete len v rámci rozhrania aplikácia (napríklad pri meraní prevýšenia, prepočet spálených kalórií na gramy,…). V rámci rozhrania hodiniek si viete pozrieť napríklad informácie o spálených kalóriách, dĺžke cvičenia, informácie o tepu, ktoré sú rozdelené do fáz cvičenia (ľahké cvičenie, aeróbne,…), a nechýba ani výpočet VO2 (ide o funkciu, ktorá meria príjem kyslíka).
Aby sme nezabudli, nechýba samozrejme ani podrobný monitoring spánku. Ten však bohužiaľ nájdete len v rámci rozhrania aplikácie, kde si budete môcť porovnať dáta aj s ďalšími používateľmi.
Kvalita meranie jednotlivých hodnôt je vcelku presná. Hodinky sme porovnávali s Stratoskami, Mi Band 4 náramkom a Honor Band 4. Jednotlivé hodnoty boli podobné s minimálnymi odchýlkami s výnimkou GPS, kde bežné fitness náramky hodnoty nemerali tak presne (fitness náramky využívajú možnosť sledovania polohy pomocou smartfónu – vtedy je hodnota vcelku presná, ale okrem iného na meranie vzdialenosti využívajú aj dĺžku priemerného kroku, kde rozdiel je výrazným – na 2 kilometrovej trase bol rozdiel približne 250 metrov). Na druhej strane musíme povedať, že nám chýbala funkcia merania EKG. Druhým dychom však musíme dodať, že cenovka hodiniek je do 140€, kde táto funkcia nebýva štandardom.
Displej hodiniek
Ako sme v úvode naznačili, tak hodinky sú výnimočné okrem dizajnu aj displejom. Ide totiž o 1,65“ AMOLED displej, na ktorý sa nechytá ani displej drahších hodiniek Stratos. Viditeľnosť je aj na priamom slnku dobrou, a to vďaka senzoru, ktorý monitoruje množstvo dopadajúceho svetla. Displej okrem iného disponuje vysokým rozlíšením 348 x 442 bodov čo znamená, že hustota pixelov je 341ppi. Tou najlepšou vlastnosťou displeja je však ich tvar. V porovnaní s okrúhlym displejom ponúkajú oveľa väčšií priestor na informácie pri zachovaní rovnakej veľkosti. Napríklad na úvodnej obrazovke môžete vidieť informácie o čase, dátume, predpovede počasia na 5 dní, spálených kalóriách, tepu srdca a počte krokov. Najlepšie na tom je, že displej nevyzerá vôbec preplneným, a to aj napriek množstvu informácií. Ďalej musíme vyzdvihnúť aj rozhranie hodiniek, ktoré ponúka o niečo väčšie ikony, ako býva štandardom.
Len pre zaujímavosť, hodinky v sebe schovávajú aj vskutku zaujímavé funkcie, napríklad možnosť „baterky“, kedy sa displej rozsvieti na bielo. Síce nejde o baterku ako na mobile, ale svojmu účelu poslúži. Mimochodom, hodinky ponúkaj aj funkciu Always-on display. Ide o funkciu, ktorá zobrazuje informácie na uzamknutej obrazovke.
Aká je skutočná výdrž batérie?
Zabudnite na 14 dní, ktoré deklaruje výrobca. Túto hodnotu dosiahnete len v „laboratórnych podmienkach“. Ak chcete hodinky využívať plnohodnotne, tak dosiahnete približne 5-6 dní. Ak ste však ochotný vzdať sa funkcie Always-on, tak dostanete k výdrže ďalší 1 až 2 dni fungovania (mimochodom, hodinky podporujú funkciu, keď ich otočíte smerom k tvári, tak sa rozsvietia). Ak športujete denne do 1 hodiny a nie viac, tak dokážete vytlačiť ich životnosť o ďalšie 1 až 2 dni (v závislosti od zvolenej aktivity/pri aktívnom využívaní GPS každý deň je výdrž o niečo nižšou). Rátajte však so všeobecnou výdržou presahujúcou 1 týždeň v prípade aktívnejšie používania a v prípade letmejšieho používania približne 10 dní.
Aplikácia
Hodinky je možné prepojiť s aplikáciou Amazfit, ktoré je veľmi intuitívnou. Ponúka bohaté informácie o športových aktivitách vrátane možnosti sledovania mapy pri cvičení v exteriéri, informáciách o prípadnom prevýšení a ďalšie. Dostupné je pomocou obchodu Google Play.
Pomocou aplikácie si môžete samozrejme nastaviť aj synchronizáciu so smartfónom vrátane notifikácií. Tie fungujú bleskovo a to vďaka technológii Bluetooth v štandarde 5.0. Vďaka tomu dochádzalo k minimálnej strate spojenia. Za približne 2 týždne testovania nám spojenie medzi hodinkami a smartfónom spadlo asi 2-krát. Čo sa týka notifikácií, tak tie fungovali tak ako mali – môžete si nastaviť notifikácie napríklad z aplikácií ako SMS, Telefón, Messenger, Facebook, WahtsApp a ďalšie. Zároveň však musíme dodať, že tak ako v prípade iných chytrých hodiniek, tak aj tu je problém s „mäkčeňmi“ pri notifikáciách, ktoré sa nezobrazujú korektne. Ide však o softwarový nedostatok, ktorý veríme, že Xiaomi v budúcnosti napraví.
Zhrnutie
Hodinky ponúkajú skvelý dizajn a prémiové vyhotovenie. Okrem toho ponúkajú všetky bežné funkcie v tom najvyššom štandardne. Na druhej strane, v rámci hodiniek nám chýbala funkcia merania EKG, ktorú by sme uvítali. U Xiaomi sme jednoducho zvyknutí na to, že aj v lacnejších zariadeniach nájdeme tie najnovšie funkcie. Treba však povedať, že spoločnosť niekde musela šetriť. Batéria hodiniek nás tak isto milo prekvapilo a to aj napriek tomu, že skutočná výdrž je o približne o -30 až -40% nižšou. Priznajme si však, poznáte iné obdobné chytré hodinky, ktoré by vydržali viac ako 5 dní? Veľa by ste ich v tejto cenovej kategórii nenašli.
Za nás sú teda hodinky vcelku dobrou voľbou a v pomere cena : výkon im ťažko nájsť konkurenciu.
Ak sa Vám hodinky páčia a chceli by ste nás podporiť pri ďalších recenziách, tak si tieto chytré hodinky môžete zakúpiť aj prostredníctvom nášho e-shopu.