RECENZIA: Dokážu chytré hodinky s cenovkou pod 30€ zaujať? Vyskúšali sme Umidigi Uwatch2

Začiatkom januára nám do redakcie po približne 10 dňovom čakaní došli hodinky Umidigi Uwatch2, ktoré sme si objednali zo zahraničného obchodu Cafago.com. Hodinky sme si objednali z jediného dôvodu, a to aby sme si odpovedali na otázku, dokážu chytré hodinky s cenou niečo málo pod 30€ spĺňať všetko čo sa od chytrých hodiniek očakáva? Balenie hodiniek Hodinky nám […]
Recenzia_umidigi_uwatch2_displej

Začiatkom januára nám do redakcie po približne 10 dňovom čakaní došli hodinky Umidigi Uwatch2, ktoré sme si objednali zo zahraničného obchodu Cafago.com. Hodinky sme si objednali z jediného dôvodu, a to aby sme si odpovedali na otázku, dokážu chytré hodinky s cenou niečo málo pod 30€ spĺňať všetko čo sa od chytrých hodiniek očakáva?

Balenie hodiniek

Hodinky nám prišli zabelené v malej tvrdenej škatuľke, ktorá okrem samotných hodiniek schovávala nabíjací kábel, niekoľko návodov a čo nás milo prekvapilo tak aj náhradný remienok. Ako môžete vidieť nižšie, tak výrobca v balení posiela ako kovový, tak aj gumený remienok s univerzálu šírkou 22mm. Musíme hneď v úvode povedať, že od kovového remienku sme veľa nečakali, nemal totiž štandardné zapínanie, ale pomocou magnetov, ktoré držali na naše prekvapenie veľmi pevne.

Recenzia_Umidigi Uwatch2_remienok
Zdroj: Crossy.sk

Prevedenie hodiniek

Pri prevedení hodiniek nemôžeme výrobcovi skutočne nič vyčítať. Hodinky sú celokovové pričom displej pokrýva 1,33“. Všetko drží pokope, tak ako má. Na hodinkách nenájdete ani jednu pohyblivú časť, vďaka čomu sa môžu chváliť aj certifikáciou IP67. S hodinkami sme síce neskúšali plávať, ale pravidelne sa s nimi sprchujeme, umývame riad a podobne. Zatiaľ vydržali bez poškodenia. V porovnaní s konkurenciou v podobe bežných fitness náramkov sú však o niečo ťažšie. Vážia približne 75 gramov. Nie je to veľa, ale ani zas málo. Obzvlášť keď ste zvyknutý na fitness náramok ako je Mi Band 4 či iný. Na druhej strane zvyknúť sa na to dá v priebehu niekoľkých dní.

recenzia_umidig_uwatch2_prevedenie
Zdroj: Crossy.sk

Displej hodiniek

Displej hodiniek je hlavným lákadlom. Nie je totiž zvykom, že v cenovej kategórii pod 30€ dostanete hodinky s farebným IPS displejom s relatívne vysokým rozlíšením v podobe 240 x 240 bodov. Zároveň ho musíme pochváliť, viditeľnosť na priamom slnku je skvelou. Takou čerešničkou na torte je notifikačná dióda vo vrchnej časti displeja. Tá bohužiaľ na priamom slnku však nie je dokonale viditeľnou. Hodinky zároveň ponúkajú šikovné ovládanie – v spodnej časti displeja nájdete tlačidlo späť a inač sa v celkom rozhraní pohybujete pomocou dotykových gest. Pochváliť musíme, že jednotlivé ikonky, ktoré sú väčšie ako v prípade fitness náramkov, nie však tak veľké, aby kazili dojem z používania. Sú tak vhodnými aj pre ľudí, ktorí majú problém so zrakom. Mimochodom, ak by Vás vzhľad ciferníka omrzel, tak ho môžete zmeniť prostredníctvom aplikácie, ktorá ponúka približne ďalších 30 ciferníkov. Aby sme nezabudli ešte, hodinky reagujú aj na pohyb, vďaka čomu pri ich vytočení smerom k tvári sa Vám automaticky rozsvietia. Počas nášho testovania sme neznamenali s touto funkciou žiadne problémy.

Recenzia_umidigi_uwatch2_displej
Zdroj: Crossy.sk

Senzory hodiniek a výbava

Hodinky sme doteraz viac menej len chválili, tu sa však budeme musieť pozastaviť nad niektorými vecami. Ani nie nad senzormi, ktoré nám pri testovaní zobrazovali približne rovnaké hodnoty, ako náramky Mi Band 4, Honor Band 5 a ďalšie, ale pri podpore športov. Tých je jednoducho strašne málo. Hodinky podporujú totiž len 7 športov, konkrétne chôdza, beh, bicyklovanie, skákanie so švihadlom, bedminton, basketbal a futbal. V porovnaní s konkurenciou sa jedná tak približne len o polovicu podporovaných športov. Toto je našou najväčšou výčitkou voči hodinkám. Odpustiť totiž dokážeme aj to, že nemajú najnovší Bluetooth štandard 5.0, ale len 4.0, ako aj to že nemajú NFC čip a podobne. Zároveň musíme ešte povedať, že smartfón spolu s hodinkami komunikuje na jednotku. Počas testovania sme nezaznamenali žiadne výpadky v komunikácii pri vzdialenosti od približne 8 metrov od telefónu. Nechýba samozrejme ani funkcia monitorovania tepu, spánku a ďalšie bežné funkcie.

Recenzia_Umidigi Uwatch2_monitorovanie
Zdroj: Crossy.sk

Výdrž batérie a aplikácie

Čo nás milo prekvapilo je výdrž batérie, tá totiž nebola na míle vzdialená od toho čo sľuboval výrobca. Pri neustálom pripojení a 1,5 hodiny monitorovania aktivity denne nám vydržali približne 8 dní. Výrobca udáva 10 dní. Kapacita batérie je 180mAh.  V stan-by režime je však ešte odvážnejší, hovorí až o 20 dňoch. To sa nám však nepodarilo ako vyvrátiť, tak ani potvrdiť. Prejdime ku aplikácií. Tá je veľmi jednoduchou aj pre menej skúseného používateľa. Po spárovaní s telefónom Vám bude zbierať dáta, od tepu srdca, cez Vašu športovú aktivitu, spálené kalórie až po kvalitu spánku. Všetky jednotlivé sekcie sú v rozhraní aplikácie  veľmi prehľadnými a nepôsobia mätúco.  Aplikácia umožňuje nastavovanie budíkov, notifikácií, zmenu ciferníkov, vrátane zmeny predvoleného jazyka. Hodinky dokonca podporujú aj Slovenčinu, avšak tak ako v prípade konkurencie, tak aj tu je problém s diakritikou (pozn. redakcie: je možné, že tento neduh spoločnosť odstráni softwarovou aktualizáciou). Nieže by ju nezobrazovalo, ale zobrazuje ju iným typom písma ako ostatný text. Mimochodom, v rámci aplikácie a jednotlivých reportov o Vašej aktivite si ju viete porovnať aj s ostatnými používateľmi.

Ako by sme teda zhodnotili hodinky?

Aby sme nezabudli, najprv si zodpovieme otázku z úvodu, a to či do kážu chytré hodinky s cenovkou do 30€ zaujať. Naša odpoveď je jednoznačne áno, len si treba dobre vybrať a chytré hodinky UWatch sú jednoznačne dobrým výberom v tejto cenovej kategórii. Ponúkajú skvelý a prémiový dizajn, skvelo komunikujú so smartfónom, ponúkajú prepracovanú aplikácie, ale je tam jedno „ale“. Určite nie sú vhodné pre aktívnych športov, lebo podpora monitorovania jednotlivých športov je nedostačujúca. 7 športov je jednoducho málo. Pre koho by sme hodinky teda odporučili? Pre niekoho kto si potrpí na kvalitné prevedenie hodiniek, chce mať informácie o tom čo sa deje v smartfóne neustále po roku, a zároveň nechce investovať viac ako niekoľko desiatok eur do hodiniek.