RECENZIA: Redmi Note 8 Pro je horúca novinka s nadpriemerným výkonom
Spoločnosť Redmi, ktorá patrí do konzorcia Xiaomi, len pred pár týždňami oficiálne predstavila novú generáciu smartfónov Redmi Note 8 Pro, ktorú sme aktívne používali posledné týždne. Poďme sa spolu teraz pozrieť na naše postrehy z používania.
Recenzia Redmi Note 8 Pro
Balenie
Samotné balenie zariadenia obsahuje samotný smartfón, rýchlonabíjačku s podporou rýchleho nabíjania do 18W, USB kábel a mnohých určite milo prekvapí aj gumený obal. V balení nájdete ešte niekoľko návodov, ktoré však s veľkou pravdepodobnosťou preskočíte a vrhnete sa hneď do zoznamovania sa s telefónom tak isto, ako to bolo aj v našom prípade.
Dizajn smartfónu
Pri našom dvojtýždňovom testovaní sme mali k dispozícii bielu variantu zariadenia. Musíme priznať, že hoci vyzerá skvelo, tak viac sa nám páčilo prevedenie smartfónu v zelenom a čiernom vyhotovení. Je to však otázka vkusu a preto hneď prejdeme k rozmiestneniu jednotlivých prvkov umiestnených na smartfóne. Začnime hranami zariadenia, ktoré sú kompletne vyhotovené z plastu. Na prvý pohľad to však nie je vidno a pripomínajú kov. Vo vrchnej časti nájdeme umiestnený infračervený snímač, ktorý slúži na ovládanie domácich spotrebičov ako je napríklad chytrá televízia, robotický vysávač a podobne. Ľavá stena ukrýva slot pre dve SIM karty, resp. pre jednu SIM kartu v kombinácii s pamäťovou kartou. Na opačnej strane nájdeme tlačidlá ovládania hlasitosti a tlačidlo uzamykania smartfónu. V spodnej hrane nájdeme výstup pre USB Type – C konektor, reproduktor a aj stále viac vytrácajúci sa 3,5 jack, za čo Redmi bezpochyby chválime. Aby sme ešte nezabudli, zadná stena smartfónu je vyhotovená zo skla a ukrýva 4 kamery, blesk a skener odtlačkov prstov. Tu však treba povedať, že kamery mierne vytŕčajú zo zadnej steny, a preto sú krycie sklíčka o niečo náchylnejšie na poškriabanie. Hoci sa nám ich v priebehu testovania nepodarilo poškodiť, pri „drsnejšom“ zaobchádzaní môže dôjsť k ich poškriabaniu. Tento problém sa však dá ľahko vyriešiť či už fóliou alebo krycím sklíčkom, ktoré kúpite v súčasnosti len za pár centov.
Displej
Redmi musíme v prípade displeja pochváliť. Prináša totiž o niečo väčší displej ako v prípade zariadenia Redmi Note 7 a to v relatívne podobnom tele. Spoločnosti sa to podarilo vďaka stenšeniu hrán okolo displeja. Pomer displeja k hranám zariadenia je totiž až 91%. Pre nás je táto hodnota ideálna a to z dôvodu, že pri smartfónoch, ktorých predná strana pokrýva väčšiu plochu, dochádza tak k náhodným kliknutiam displeja po bokoch. Čo sa týka špecifikácií, tak displej je veľký 6,53“ s rozlíšením 2340 x 1080 bodov. Maximálna svietivosť displeja je pritom až 500 nitov. Len pre porovnanie, v prípade minuloročnej vlajkovej lode Xiaomi Mi 8 sa tak jedná o 100 nitov viac. Čo to znamená? Displej si hravo poradí aj s priamym slnečným žiarením.
Aby sme však len nechválili, tak Note 8 Pro disponuje IPS LCD displejom a nie AMOLED displejom. Problém nie je ani tak v podaní farieb, ktoré je na veľmi vysokej úrovni, ale v tom, že IPS displeje nepodporujú ambientné podsvietenie (pozn. redakcie: ambientné podsvietenie displeja ponúka notifikácie na uzamknutej obrazovke). Na druhej strane treba dodať, že nechýba notifikačná dióda.
Hardware a výkon
Hardware a výkon je oblasť, v ktorej má Redmi Note 8 Pro navrch oproti konkurencii. Priznáme sa, že keď spoločnosť oznámila, že zariadenie dostane procesor od spoločnosti Helio, tak nás to trochu vystrašilo. Preto sme išli do testovania s negatívnymi pocitmi. Našťastie nás výkon smartfónu milo prekvapil. Priemerné skóre zariadenia je podľa AnTuTu približne 280-tisíc bodov. Vďaka tomu sa zariadenie radí do prvej 40-ky aktuálne najvýkonnejších smartfónov.
280-tisíc bodov v AnTuTu však nie je hlavným ťahúňom tohto zariadenia. Tiež si dovolíme povedať, že smartfón má v skutočnosti oveľa „väčší“ výkon ako je tabuľkové skóre. Dôvodom je dobre premyslené vodné chladenie zariadenia, ktoré by ste len ťažko našli v zariadení s cenovkou pod 300€. Smartfón sa totiž dokáže schladiť oproti konkurencii o 4 až 6 stupňov. Pre laika 4 až 6 stupňov nie je veľa, ale pre hráča hier je táto hodnota ako „báseň“. Dôvodom je, že vďaka tomu je možné dosiahnuť plynulejší chod zariadenia aj pri náročných úlohách, vrátane vyššej FPS. Zariadenie sme testovali na hrách ako PUBG, Call Of Duty Mobile, Asphalt 9 a ďalších. Musíme povedať, že smartfón ani raz nezaváhal a všetko išlo ako po masle. Čerešničkou na torte je režim „Game Turbo“. Vďaka nemu smartfón v prípade zapnutia hier vypne všetky nepotrebné procesy na pozadí a tak všetok výkon sústreďuje práve do hrania hier. Okrem toho si viete vypnúť aj notifikácie či iné rušivé elementy.
Kamera
Kameru pokladáme asi za najdôležitejší parameter každého smartfónu. Hneď v úvode musíme povedať, že Redmi Note 8 Pro robí nadpriemerné fotografie a nielen vďaka 64-megapixelovému snímaču. Vo svojej cenovej kategórii nemá mnoho konkurentov a tým najvážnejším je asi smartfón Xiaomi Mi 9T. Vráťme sa však späť k smartfónu Mi Note 8 Pro. Špecifikácie kamery sú:
- 64 MP, f / 1,9, 26 mm (širokohulý), 1 / 1,7 „, 0,8 um, PDAF
- 8 MP, f / 2,2, 13 mm (ultraširokouhlý), 1/4 „, 1,12 um
- 2 MP, f / 2,4, 1/5 „, 1,75 um (makro kamera)
- 2 MP, f / 2,4, 1/5 „, 1,75 um, snímač hĺbky
Nebudeme dlho behať okolo horúcej kaše a opisovať kvalitu, ale hneď sa vrhnime na samotné snímky, na ktorých budete kvalitu fotografií vidieť najlepšie.
Nižšie si môžete pozrieť kvalitu zachyteného videa v 4K kvalite.
Batéria software
Smartfón sa okrem nadpriemernej kamery a výkonu môže pochváliť ešte batériou, ktorej kapacita je 4500mAh. Okrem toho podporuje aj rýchle nabíjanie do 18W. Smartfón nabijete na 100% približne za 1,5 hodiny. Čo sa týka výdrže, tak so smartfónom bezproblémovo presiahnete 1 deň užívania a to aj pri veľmi aktívnom používaní. Priemerný používateľ sa však kludne môže dostať na výdrž aj dvoch dní. Z pohľadu konektivity ponúka zariadenie Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth 5.0, A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, podporu NFC ako aj infračerveného portu, FM rádio a USB Type – C rozhranie. Nechýba pritom ani plná LTE podpora. Čo sa týka rozhrania systému, tak sme si pre Vás pripravili krátke video namiesto screenshotov. Pozrieť si ho môžete nižšie.
Smartfón mimochodom beží na Androide 9.0 v kombinácii s nadstavbou MIUI 10. Výrobca zároveň prisľúbil dostupnosť Androidu 10 v kombinácii s nadstavbou MIUI 11.
Záver
Redmi Note 8 Pro je smartfón, ktorý stojí za povšimnutie. Vo svojej cenovej kategórii nemá mnoho relevantných konkurentov. V oblasti výkonu a hier si dovolíme povedať, že konkurenciu nemá žiadnu. Pri pohľade na kvalitu kamery, patrí smartfón určite medzi tie lepšie zariadenia. Vo svojej cenovke je jeho najväčším konkurentom smartfón Mi Note 9T. Jediné, čo nám osobne chýbalo je AMOLED displej, ktorý podporuje funkciu Ambientného podsvietenia. V každom prípade, lepší smartfón s cenovkou do 300€ by ste hľadali len veľmi ťažko.