RECENZIA Xiaomi Mi 9T: Otestovali sme smartfón, ktorý dosahuje najlepší pomer cena : výkon

Do našej redakcie sme dostali smartfón Xiaomi Mi 9T, ktorý je na zahraničných trhoch predajný ako zariadenie Redmi K20.  Ide o smartfón strednej kategórie, ktorému veľa nechýba, aby mohol byť zaradený do high-end. Xiaomi Mi 9T: Balenie Obsah balenia smartfónu Xiaomi Mi 9T nás ničím neprekvapil, s výnimkou matného krytu, ktorý už na prvý pohľad pôsobí […]
Xiaomi Mi 9T Pro modry (3) Mi 9T Pro modry (3)

Do našej redakcie sme dostali smartfón Xiaomi Mi 9T, ktorý je na zahraničných trhoch predajný ako zariadenie Redmi K20.  Ide o smartfón strednej kategórie, ktorému veľa nechýba, aby mohol byť zaradený do high-end.

Xiaomi Mi 9T: Balenie

Obsah balenia smartfónu Xiaomi Mi 9T nás ničím neprekvapil, s výnimkou matného krytu, ktorý už na prvý pohľad pôsobí veľmi kvalitne. V balení takisto nájdete samotný smartfón, návody, rýchlonabíjačku do 18W a USB kábel.

Recenzia Xiaomi Mi 9T Balenie
Zdroj: Martin Borko

Celkový dizajn smartfónu naozaj nemá chybu. Sme toho názoru, že je ešte lepší ako v prípade vlajkovej lode Xiaomi Mi 8 z minulého roka. Výrobca zvolil kvalitné materiály ako sklo a kov. Obrovským plusom je karbónové prevedenie zadnej steny (pozn. redakcie: zadná stena je sklenená). Vrchná časť zariadenia disponuje vysúvacou kamerou a 3.5 jack pre slúchadlá. Spodná hrana zas disponuje výstupom pre USB Type C – konektor, výstupom pre mikrofón, reproduktorom a výstupom pre SIM kartu. Celá predná strana je vyplnená displejom s minimálnym rámom okolo. Na zadnej strane telefónu je umiestnené logo Xiaomi a tri kamery s bleskom.

V neposlednom rade musíme vyzdvihnúť tlačidlo uzamykania a kruh okolo hlavnej kamery, ktoré sú sfarbené do červena. Naživo to vyzerá naozaj perfektne.

Xiaomi Mi 9T: Displej

Xiaomi Mi 9T ponúka displej o veľkosti 6,39” AMOLED s rozlíšením FULL HD. Jedná sa o plný displej bez selfie kamery, nakoľko tá je vysúvacia. Jej základné parametre sú: 20-megapixelov, veľkosť pixelov 0.8µm a clona f/2.2. Musíme takisto spomenúť, že vysunutie selfie kamery sprevádza farebný efekt, ktorý si môžete pozrieť nižšie.

Xiaomi Mi 9T predna selfie kamera
Zdroj: Martin Borko

Čo sa týka mechanizmu selfie kamery, tak ten by mal vydržať približne 300-tisíc vysunutí a rovnaký počet zasunutí. Tento mechanizmus na nás zanechal kvalitný dojem a okrem iného je možné ho manuálne zastrčiť, to však neodporúčame skúšať. Xiaomi takisto tvrdí, že v prípade pádu sa kamera automaticky zasunie – to sme však v našom teste nevyskúšali. Hlavnou výhodou smartfónu je samotný displej, pretože zariadenie patrí do kategórie smartfónov strednej triedy, kde je skener odtlačkov prstov umiestnený v displeji skôr výnimkou ako pravidlom.

Xiaomi Mi 9T displej
Zdroj: Martin Borko

Z tejto funkcie skenera odtlačkov prstov na displeji sme mali najskôr obavy, pretože mnoho predošlých recenzentov ho hodnotilo prevažne negatívne. Naše obavy sa našťastie nepotvrdili a mali sme s ním pozitívne skúsenosti.

Recenzia Xiaomi Mi 9T skener odtlackov prstov v displeji
Zdroj: Martin Borko

Je potrebné pozrieť sa na to aj z tej “druhej strany”. Musíme priznať, že odomykanie je o niečo pomalšie ako v prípade bežných skenerov odtlačkov prstov. Nie je to však nič strašné. Je potrebné trafiť sa prstom presne do priestoru skenera, čo môže byť o niečo ťažšie, vzhľadom na to, že skener nie je nijako oddelený od okolitého priestoru a je náročnejšie tento priestor odhadnúť, ale to všetko je len otázkou cviku. Úspešnosť odomykania prirodzene klesá, ak sú Vaše ruky nečisté, mastné či mokré. Nás však toto riešenie potešilo oveľa viac, ako klasický skener odtlačkov prstov. Čo na to poviete Vy?

Farby ako aj viditeľnosť na priamom slnku sú úplne v poriadku. Ak už máte skúsenosť so smartfónom Xiaomi Mi 8, ktorý bol minuloročnou vlajkovou loďou, tak v tom prípade môžete oba smartfóny považovať za rovnocenné. Mi 9T dokonca ponúka o niečo lepšie podsvietenie a to až do 600 nitov.

Xiaomi Mi 9T: Hardvér

Ako sme už úvodom spomínali, považujeme tento smartfón za zariadenie vyššej strednej kategórie. Dôvodom, prečo sa nenachádza v high-end kategórii, je jeho hardvér. Nechceme tým však vôbec povedať, že by bol jeho výkon nedostatočný, práve naopak. Telefón disponuje procesorom Qualcomm Snapdragon 730 (pozn. redakcie: Pro verzia disponuje procesorom Snapdragon 855) s 8-jadrami (2 x 2.2GHz Kyro 470 Gold + 6 x 1.8GHz), ktorý dopĺňa 6GB RAM, 64GB/128GB úložný priestor a grafický čip Adreno 618. Vďaka tejto kombinácii dosahuje v AnTuTu priemerné skóre okolo 210 tisíc bodov a umiestňuje sa tak na 34. priečke rebríčka najvýkonnejších zariadení na trhu.

Čo ale v praxi znamená 34. priečka? Znamená to to, že smartfón dokáže vykonať 98% všetkých úloh, ktoré by ste mohli na smartfóne bežne robiť. Rozdiely sú najmä v reakčných časoch, ktoré sú však zanedbateľné. Na smartfóne Mi 9T sme skúšali hrať takisto aj nejaké hry, ako napríklad Asphalt 9, PUBG Mobile, Minecraft Pocket Edition, Project Offroad. Hry sme odohrali plynulo a bez nejakého sekania.

Xiaomi Mi 9T: Kamera

Kameru smartfónu považujeme za najdôležitejší parameter.

Mi 9T ponúka tri kamery a to konkrétne:

  • 48-megapixelový hlavný snímač s clonou f / 1,75 (IMX582)
  • 8MP teleobjektív s clonou f / 2.4
  • 13MP širokouhlý s clonou f / 2.4

Nezvyčajne začneme videami, ktoré sú zaznamenané v kvalite 4K a ktoré si môžete pozrieť nižšie.

Musíme uznať, že videá vyzerajú v smartfóne naozaj dobre. Žiaľ pri ich prehrávaní v počítači sme už taký dojem nemali. Týkalo sa to predovšetkým videí, keď sme počas natáčania kráčali či inak sa pohybovali a pôsobili trhavým dojmom (pozn. redakcie: pri 4K kvalite kamera je schopná zachytiť 30fps. Pri FHD je schopná zachytiť 60fps). Takisto nás nepotešilo zaostrovanie z relatívne blízkej vzdialenosti (veríme však, že tento problém vyrieši najbližšia softvérová aktualizácie). Výsledok však posúďte sami.

Čo sa týka fotografií, tak tu musíme povedať, že Xiaomi dobre vie, čo robí. Nižšie si môžete pozrieť výslednú kvalitu fotografií.

A ako by sme zhodnotili kvalitu kamery Xiaomi Mi 9T my? Podľa nášho nestranného názoru vytvára lepšie fotografie ako Redmi Note 8 Pro. Farebnosť fotografií hodnotíme ako prirodzenejšiu a takisto ostrosť fotografií sa nám javí kvalitnejšia. Za pozitívne považujeme takisto aj rýchle reakcie fotoaparátu Mi 9T. Nemáme však na mysli len rýchlosť snímania fotografií, ale aj zaostrovania a to ako v prípade automatického, tak i manuálneho.

Xiaomi Mi 9T: Batéria a softvér

Batéria smartfónu Xiaomi Mi 9T nás veľmi pozitívne prekvapila. Pri jeho testovaní (kombinácia prehrávania videí, prezerania internetu, občasného hrania hier…) nám vydržal byť k dispozícii celkovo približne 10 hodín, čo nie je vôbec málo. Kapacita batérie je 4,000 mAh a je možné ju nabiť pomocou technológie rýchleho nabíjania do 18W. Telefón je možné nabiť približne za 1,5 hodiny. Čo sa softvéru Mi 9T týka, tak ponúka Android vo verzii 9.0 v kombinácii s nadstavbou MIUI 10 (pozn. redakcie: Mi 9T smartfón bude aktualizovaný neskôr na nadstavbu MIUI 11).  Nižšie Vám ponúkame  náhľady z rozhrania systému.

Čo sa konektivity telefónu týka, tak podporuje slovenské LTE, nechýba ani dvojpásmová GPS, Bluetooth vo verzii 5.0, nechýba ani podpora FM rádia či dokonca NFC technológia, ktorú možno využiť pri bezdotykových platbách. Mnohých poteší skutočnosť, že 3.5 jack sa pomaly, ale isto vytráca.

Xiaomi Mi 9T: Záver

Aké je naše hodnotenie smartfónu? Xiaomi Mi 9T je výborný smartfón s cenou do 300€, ktorý v tejto cenovej kategórii nemá svojho konkurenta. Okrem skvelého dizajnu, ponúka AMOLED displej so vstavaným skenerom odtlačkov prstov, dostatočný výkon a nadpriemerný fotoaparát.