RECENZIA: Xiaomi Mi Note 10 z pohľadu bežného používateľa
Spoločnosť Xiaomi koncom minulého roka predstavila fotomobil Mi Note 10. Jeho najväčším lákadlom je bezpochyby 108 Mpx hlavná kamera, s ktorou stále okupuje popredné priečky rebríčku DxOMARK. Ku dnešnému dňu je 8. najlepším fotomobilom. To však nie je všetko, čím môže zaujať potenciálneho kupujúceho. Okrem kamery láka aj na priaznivú cenu, veľkú kapacitu batérie, vcelku solídny hardvér a veľkýy AMOLED displej s vnoreným skenerom odtlačkov prstov
Obsah balenia
Obsah balenia je štandardne bohatý a týmto typický pre telefóny od Xiaomi. Nachádzame v ňom rýchly nabíjací adaptér s výkonom 30W, USB-C kábel, pekné silikónové puzdro, spona na šuplík pre SIM karty.
Vzhľad smartfónu
Na prednej strane dominuje veľký 6,47“ AMOLED FULL HD+ displej s so zakrivenými hranami. Displej má vynikajúce podanie farieb, výbornú čitateľnosť na slnku a výborné pozorovacie uhly. Ukrýva v sebe zabudovanú čítačku prstov , ktorá funguje výborne. V hornej časti displeja sa nachádza výrez v tvare kvapky pre prednú selfie kamera. Inak povedané telefon je kombináciou kovu a skla pričom obe strany kryje tvrdené sklo Corning Gorilla Glass 5. Vzhľadovo ide o veľmi pekný mobil. Výrobca si dal záležať všetko kvalitne sedí, žiadne plastové vŕzgajúce čudo. Zadnú stranu výrobca obohatil o fotosústavu s piatimi objektívmi. Prístroj sa veľmi dobre drží v ruke, ale pri dlhšom požívaní je cítiť väčšiu hmotnosť 208g. Zároveň však treba dodať, že podobnosť so smartfónom P30 je zjavnou. Ak by ste obe zariadenia postavili vedľa seba, tak mnohí z nás by neuhádli, ktorý telefón je ktorý.
Hardware
Mobil poháňa 8nm procesor Qualcomm Snapdragon 730G s ôsmimi jadrami – 6 úsporných jadier Kryo 470 Silver s maximálnou frekvenciou 1,8 Ghz a 2 výkonné jadrá Kryo 470 Gold s frekvenciou 2,2 Ghz. Spolupracuje s grafickým čipom Adreno 618 taktovaný na 550 Mhz. Procesor Snapdragon 730G od Qualcommu určite nepatrí k tým najvýkonnejším od tohto výrobcu a v AnTuTu získal zhruba 260 000 bodov. Procesor teda patrí do strednej triedy. Čo to však znamená v praxi? V prípade stredne náročných až mierne náročnejších používateľov, zariadenie Vás uspokojí na 100%. Zahráte si bez problémov PUBG , Fortnite a to aj s nastavením najväčších detailov. V prípade však, ak so smartfónom vykonávate pokročilejšie úlohy, ako je napríklad spracovávanie videí a podobne, tak potom nie je pre Vás tým pravým orechovým.
Mobil vo všeobecnosti pracuje svižne, otváranie aplikácií je rýchle nezaznamenali sme žiadne záseky až na jeden problém s aplikáciou fotoaparát. Párkrát sa nám stalo , že aplikácia fotoaparát pri fotení úplne zamrzla. Nešlo aplikáciu vôbec ovládať, fotiť, natáčať video. Pomohol iba reštart smartfónu. Predpokladáme však, že je to skôr softwarový problém, ktorý by mohla odstrániť aktualizácia s Androidom 10.
Interné úložisko disponuje 128 GB s operčnou pamäťov 6 GB. Interné objektívne pre užívateľa poskytuje približne 111 GB , ktoré sa nedá rozšíriť o pamäťovú kartu, čo nie každý užívateľ dokáže prehliadnuť. Na druhej strane treba dodať, koľko úložného priestoru aktuálne využívate? Ďalej treba spomenúť, že môžete zabudnúť aj na akúkoľvek vodeodolnosť či stereo reproduktory.
Konektivita
Ku konektivite nemáme žiadne výhrady. Xiaomi Mi Note 10 sa pýši rýchlou Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, ktorá disponuje aj 5Ghz pásmom, ďalej ponúka úsporne Bluetooth vo verzii 5.0. V rámci konektivity určite treba spomenúť aj navigačné systémy Glonass, GPS, Galileo aj Beidou. Nechýba ani podpora NFC a čerešničkou na torte je FM rádio.
Spodná strana mobilu okrem nabíjacieho konektoru USB-C je obohatená o 3,5mm jack pre slúchadlá čo určite veľa používateľov poteší. Ďalším bonusom je prítomnosť infračerveného portu. Na druhej strane nás zamrzelo, že prístroj nepodporuje bezdrôtové nabíjanie, ale aspoň čiastočne to kompenzuje veľmi rýchla nabíjačka dodávaná v balení.
Na čom beží
Mi note 10 beží na Androide 9 Pie z nadstavbou MIUI 11 (pozn. redakcie: oznámená bola už aj aktualizácia s Androidom 10 a neskorší update nadstavby MIUI 12). V nadstavbe je niekoľko noviniek vylepšený minimalistický dizajn. Systém pôsobí odľahčeným a čistým dojmom typickým pre Xiaomi. Na obrazovke dostal užívateľ viac možností voľby animácií po obdŕžaní nového upozornenia a prispôsobenia vzhľadu. Netreba však zabúdať na to, že v nastaveniach smartfónu si treba prispôsobiť nastavenia ambientného podsvietenie, aby ste mohli mať prehľad o všetkých notifikáciách.
A ako teda fotí?
Skvelo! Fotoaparát sa naozaj podaril. Až na jednu výhradu. Foťák nie je veľmi pohotový na spracovanie a ukladanie fotografií, chvíľu to trvá. Obzvlášť v prípade využívania 108-megapixelového rozlíšenia. V prípade nočných snímok pri plnom rozlíšení 108 Mpx na náš vkus až príliš dlho. Za tú dobu prostredie fotoapáratu vôbec nereaguje. To je asi všetko čo nám na fotoaparáte prekážalo. Inak sú výsledné fotografie a videá výborné s dostatkom detailov. Druhým dychom však treba dodať, že smartfón v defaultnom režime využíva technológiu Pixel Binning (zlučovanie viacerých pixelov v jednej). V praxi to znamená, že výsledná fotografia má 27-megapixelov.
Xiaomi Mi Note 10 dokáže bezproblémovo okrem iného natáčať videá v 4K rozlíšení pri 30 fps. Natáčanie pri 60fps bohužiaľ zatiaľ chýba (je možné, že zariadenia v budúcnosti túto funkciu dostane prostredníctvom aktualizácie softwaru).
Batéria
Smartfón disponuje batériou s kapacitou 5260 mAh, ktorá nám vydržala poháňať zariadenie necelé dva dni pri bežnom používaní. Pri tak veľkej batérii sme ale očakávali dlhšiu výdrž. Ale na druhej strane, všetko závisí od nastavení a aktivity používania zariadenia. Rýchle nabíjanie batériu dokáže nabiť zo stavu 30% na 100% za menej ako 50 min.
Klady +
- veľmi pekný telefon – elegantný dizajn
- výborný AMOLED displej s Always On a rýchlou čítačkou odtlačkov prstov
- NFC, 3,5mm jack, Infraport
- dostatočný výkon pre väčšinu užívateľov
- nadpriemerný fotoaparát
- výdrž batérie, rýchla nabíjačka v balení
- zaujímavá cena
Zápory –
- vyššia hmotnosť
- žiadna odolnosť voči vode
- chýbajúci slot na pamäťoví kartu
- bez možnosti bezdátového nabíjania
- zdĺhavé ukladanie fotografií
Autorom recenzie je Erik Seget